Wydawca treści
Ochrona Lasu
Do głównych czynników mających wpływ na powstawanie zagrożeń dla lasów Nadleśnictwa Drawsko należą:
- udział drzewostanów na gruntach porolnych,
- występowanie monokultur gatunków iglastych,
- warunki meteorologiczne (suche wiosny, przymrozki),
- stan zwierzyny płowej,
- obecność wojsk (poligon).
Lasy Nadleśnictwa Drawsko położone są w strefie stałego zagrożenia ze strony szkodników pierwotnych.
Na terenie Nadleśnictwa Drawsko stwierdzono występowanie ognisk gradacyjnych pierwotnych szkodników sosny o łącznej powierzchni 713,49 ha oraz zostały odnotowane pojedyncze oddziały o podwyższonej ilości występowania powyższych szkodników sosny o powierzchni – 132,35 ha.
Istotnym zagrożeniem ze strony patogenów grzybowych jest występowanie huby korzeniowej w mniejszym lub większym stopniu niemal na całym obszarze gruntów porolnych, które stanowią ponad 46% powierzchni gruntów zalesionych Nadleśnictwa.
Zagrożeniem dla upraw i młodników jest również zwierzyna łowna, która powoduje uszkodzenia poprzez zgryzanie i spałowanie. Uszkodzenia od zwierzyny rozkładają się nierównomiernie i z różnym nasileniem na obszarze Nadleśnictwa. Powierzchnia upraw istotnie uszkodzona przez zwierzynę stanowi niewielki odsetek.
Podstawowymi metodami ochrony lasu przed zwierzyna są:
- grodzenia upraw w miejscach szczególnie zagrożonych,
- zabezpieczanie chemiczne przed zgryzaniem,
- zabezpieczanie mechaniczne przed spałowaniem.
Do wymienionych wcześniej zagrożeń i szkód występujących w Nadleśnictwie Drawsko, doliczyć należy specyficzne problemy wynikające z odbywających się ćwiczeń i szkoleń wojsk. Do najczęstszych szkód należy: rozjeżdżanie pojazdami upraw leśnych lub runa, mechaniczne uszkadzanie drzew pojazdami, pociskami lub przez żołnierzy, pozostawienie rozlicznych ziemnych umocnień, okopów, transzei itp.
Drzewostanów postrzelanych zainwentaryzowano na powierzchni 3 021 ha.
W związku z odbywającymi się ćwiczeniami wojskowymi mogą pojawić się problemy z terminowym wykonaniem zadań gospodarczych.