Lista aktualności Lista aktualności

ZMIANY KLIMATU - KORNIK

Od wielu lat w mediach pojawiają się informacje na temat zmian klimatycznych i ich negatywnego wpływu na nasze otoczenie. To problem, który dotyka także naszych lasów. Efekty tych zmian dostrzegamy w codziennej pracy, dlatego podejmujemy działania w kierunku utrzymania zdrowych i odpornych drzewostanów.

Staramy się wyprzedzać niepożądane skutki, i spowalniać ich negatywny wpływ na lasy, tak, aby konsekwencje były jak najmniej odczuwalne dla środowiska.
Od długiego czasu słyszymy o korniku drukarzu, który powoduje znaczne szkody w drzewostanach świerkowych. Puszcza Białowieska czy Las Bawarski to doskonałe przykłady tego co może się wydarzyć jeśli działania w kierunku zahamowania rozwoju populacji tego owada nie zostaną podjęte odpowiednio wcześniej. 

Przy tak dużym zagrożeniu trwałości naszych lasów każdy dzień opóźnienia w działaniach może spowodować nadmierny rozwój kornika, tzw. gadację. Wychodząc naprzeciw zmianom i zagrożeniom, Nadleśnictwo Drawsko od długiego czasu, monitoruje oraz inwentaryzuje zagrożenie. Nasi pracownicy szkolą się i uczestniczą w naradach, na których omawiane są kwestie stanu sanitarnego lasów, ich ochrony i działań z zakresu hodowli lasu.

W ekosystemach niekorzystne warunki meteorologiczne takie jak wzrost średniorocznej temperatury, wahania poziomu wód gruntowych czy nieprzewidywalne długoterminowe braki opadów deszczu powodują, że roślinom ciężko jest przystosować się do zmian, które następują w  krótkim czasie. Przeżywają wtedy tzw. stres, który jest doskonałą okazją do ataku  szkodników. Osłabione zmianami klimatycznymi drzewostany nie są w stanie obronić się przed owadami.

Do tej pory walczyliśmy z gradacjami kornika drukarza na świerkach i mamy wypracowane skuteczne metody hamowania rozwoju populacji, ale zmęczone zmianami klimatycznymi są również sosny, które mogą stać się potencjalnym żywicielem dla kornika ostrozębnego gatunku, co stwarzającego rosnące zagrożenie dla wszystkich lasów i borów w naszym kraju. 

Na ostatnim szkoleniu nasi pracownicy razem z Zespołem Ochrony Lasu podlegającemu Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku bieżącą sytuację oraz wspólnie wymieniali dotychczasowe doświadczenia. 
 

 

Specjaliści z ZOLu przeprowadzili wszystkim szkolenie z obecnej wiedzy na temat biologii kornika ostrozębnego a następnie pokazali jak posiadaną wiedzę teoretyczną można wykorzystać w praktyce przy pracy w lesie. Natomiast RDLP Szczecinek sięgnęło po "najcięższe działa" współczesnej technologii wykonując naloty dronem, który sporządza mapy terenu przy pomocy kamery multispektralnej. Taki rodzaj kamery widzi dużo więcej niż ludzkie oko i po zestawieniu i analizie danych z dużym wyprzedzeniem wiemy gdzie może pojawić się problem związany z osłabieniem drzewostanu. Ten rodzaj danych mówi nam nie tylko o osłabieniu drzewostanu, dzięki oblotom dronami dużo łatwiej jest nam prowadzić inwentaryzacje oraz analizować zmiany.

Bogatsi w wiedzę przekazaną przez ZOL i RDLP możemy prowadzić zwiększoną kontrolę lasów i dużo szybciej reagować w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów.

W przypadku gradacji owadów (krytycznej liczby osobników na danym obszarze) trzeba szybko podejmować decyzje zanim osłabione drzewa poddadzą się szkodnikom. Las o silnej strukturze jest bardziej odporny na obecność szkodników i anomalie pogodowe a rolą leśników jest utrzymanie trwałości lasów dla przyszłych pokoleń.


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku