Lista aktualności Lista aktualności

UCIECZKA 2023 Wspólne ćwiczenia służb

Obszary leśne Nadleśnictwa Drawsko były miejscem rozgrywania scenariusza ćwiczenia „Ucieczka 2023”. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Drawsku Pomorskim we współpracy z Zakładem Karnym w Wierzchowie, Nadleśnictwem Drawsko oraz grupą poszukiwawczą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Zagozdu.
Pierwsza część ćwiczeń zorganizowana została w sali narad w Komendzie Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim, gdzie omówiony został scenariusz ćwiczenia oraz zagadnienia związane z prowadzeniem poszukiwań przez służby biorące udział w spotkaniu. Głównym elementem ćwiczenia było sprawdzenie współpracy służb w trakcie symulowanej sytuacji oddalenia więźnia, który wykonywał pracę na rzecz Nadleśnictwa Drawsko w obszarze leśnym. Scenariusz ćwiczenia zakładał, że więzień oddalił się z miejsca pracy w nieznanym kierunku.

Druga część ćwiczeń zaplanowana został w kompleksie leśnym w pobliżu Karwic. W tym miejscu przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia w zakresie prowadzenia poszukiwań. Na polecenie kierującego akcją do działań wprowadzono druhów z jednostki OSP z Zagozdu, którzy od kilku miesięcy wraz z członkami Grupy Medycznej Drawsko doskonalą się w zakresie obsługi aplikacji SIRON, która wspiera służby w poszukiwaniu osób.
Na jednym z leśnych parkingów ustawiony został samochód jednostki OSP Zagozd w którym zorganizowano plenerowe centrum dowodzenia. Dzięki aplikacji SIRON udostępnionej na ekranach komputerów i ekranach tabletów i monitorów dowodzący akcją mieli możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym miejsc w których znajdują się patrole, które uczestniczyły w poszukiwaniach. Do działań użyto również drona Nadleśnictwa Drawsko, a obraz z drona wyświetlany był także w czasie rzeczywistym na monitorze. 
Wprowadzenie takich narzędzi usprawniło działania dowództwa sztabu i pozwoliło w szybkim czasie dotrzeć do miejsca w którym znajdowała się osoba poszukiwana.
Ostatnim elementem ćwiczeń była pokazowa interwencja Grupy Interwencyjnej Służy Więziennej, która dokonała zatrzymania osoby, która wcieliła się w rolę uciekiniera.
Zorganizowane ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie możliwości realizacji działań zarówno w trudnodostępnym terenie jak i form kontaktów pomiędzy służbami, odpowiedniego przepływu informacji, a także podejmowania szybkich decyzji na podstawie uzyskiwanych informacji za pośrednictwem różnych form kanałów informacyjnych.

 

Więcej na stronie: Służby szukały uciekiniera. Interweniowała grupa z Zakładu Karnego [WIDEO] - LokalnyReporter.pl

 

(materiał: Marcin Łukasz, Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim)


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku