Lista aktualności Lista aktualności

Ryś w Nadleśnictwie Drawsko

Ryś w lasach Nadleśnictwa Drawsko

21 sierpnia tego roku w okolicach Drawska Pomorskiego wypuszczono do lasu rysia. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego jest to pierwszy ryś na tych terenach! Rysica została wypuszczona, jak na razie, do zagrody adaptacyjnej, w której zostanie poddana treningowi "zdziczenia". Mamy nadzieję, że nie potrwa to długo, rysica wykazuje cechy niezbędne do przeżycia, jak płochliwość i nie za bardzo przepada za ludzkim towarzystwem ( a to oznacza, ze będzie nas unikać, co jest szalenie istotne do przeżycia dla tych kotów). Przed wypuszczeniem Mira, bo tak nazywała się kotka, otrzymała obrożę telemetryczną, dzięki której możemy na bieżąco śledzić poczynania zwierzęcia. Trzymajcie za nią kciuki.

 

 

Projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

Lokalne media już rozpisują się o naszych nowych mieszkańcach lasu – skąd możemy dowiedzieć się, że rysie, jak większość kotów, najczęściej są aktywne w nocy. W ciągu dnia wypoczywają w swoich kryjówkach. Najczęściej są to niedostępne miejsca, między leśną gęstwiną, niewidoczne dla obcych oczu. Nocą wędrują poszukując ofiary do zjedzenia. Drapieżniki polują aktywnie, w trakcie przemieszczania się po rewirze. Warunki atmosferyczne nie mają istotnego wpływu na aktywność w ciągu dnia. Chociaż, w przypadku skrajnych anomalii pogodowych, raczej szukają schronienia (śnieżyca, bądź silne ulewy i upały). Należy również dodać, że obecność człowieka na obszarze, w którym mieszka ryś, może również wpływać na aktywność osobnika. Samce zdecydowanie więcej czasu poświęcają na wędrówki - poruszają się szybciej od samic, dzięki temu są w stanie spenetrować większy obszar. U rysic aktywność jest uzależniona od okresu rozrodczego – samica, która posiada kociaki wykorzystuje tylko niewielką część swojego areału do poszukiwania jedzenia, a ich aktywność jest uzależniona od zaspokojenia potrzeb kociaków (dotyczy to głównie okresu gniazdowego w wychowaniu kociąt). 

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: www.rysie.org


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku