Lista aktualności Lista aktualności

KATASTROFALNE ZAGROŻENIE POŻAROWE

Katastrofalne zagrożenie pożarowe w lasach !!!

Utrzymująca się od dłuższego czasu sucha i wietrzna pogoda doprowadziła do największego możliwego zagrożenia pożarowego w naszych lasach. Od kilkunastu dni nasze pomiary wykazują wilgotność ściółki poniżej 10%. W lesie jest tak sucho, każde nieodpowiedzialne zagrożenie może doprowadzić do wielkiej katastrofy, a pożar w ten sposób wywołany może okazać się niesamowicie trudny do opanowania. Nieodpowiedzialnym zagrożeniem może być nie tylko rozpalanie ogniska w lesie w miejscu do tego nie wyznaczonym czy wyrzucony niedopałek papierosa ale nawet sam wjazd rozgrzanym pojazdem silnikowym do lasu gdzie może dojść do zapłonu suchych traw lub liści od rozgrzanego układu wydechowego samochodu.

W tym trudnym okresie bardzo prosimy wszystkich, którzy zamierzają spędzić wolny czas w terenach leśnych o szczególną ostrożność i rozwagę. A dodatkowo każde zauważone choćby najmniejsze zaprószenie ognia należy natychmiast zgłaszać do służb. Lokalni leśnicy codziennie prowadzą dodatkowe patrole terenowe ze szczególnym uwzględnieniem miejsc turystycznych, a w gotowości mamy pojazdy gaśnicze oraz samoloty i helikoptery ale od momentu zauważenia pożaru do dojazdu i jego dokładnego zlokalizowania mijają cenne minuty.

Dlatego jeszcze raz apelujemy o rozwagę i rozsądek w tych trudnych dniach dla naszych lasów. Niestety w przypadku dalszego utrzymywania się tak wysokiego zagrożenia pożarowego Nadleśniczy zobowiązany będzie to ogłoszenie zakazu wstępu do lasu.

Widziałeś pożar? DZWOŃ!!! 112 lub 998

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku