Lista aktualności Lista aktualności

1000 Drzew Na Minutę Wspólne sadzenie 2018

W tym roku, tak jak w latach poprzednich, spotykamy się na akcji wspólnego sadzenia lasu. Podobne inicjatywy organizowane są przez inne jednostki Lasów Państwowych w całej Polsce,  wszystkie pod wspólnym hasłem " 1000 Drzew Na Minutę".

Skąd taka nazwa? Czy można posadzić 1000 drzew w minutę? Jak najbardziej. Co roku w całej Polsce Lasy Państwowe sadzą ok 500 milionów drzew, co średnio daje właśnie 1000 drzew na minutę. Tym razem czeka na nas powierzchnia nazywana przez leśników rębnią złożoną. Oznacza to, że proces pozyskania drewna jest tu bardziej złożony niż tylko poprzez tzw. "wycięcie lasu" i posadzenie w jego miejscu nowego. W takim przypadku leśniczy planuje zabiegi mające na celu pozyskanie drewna kilkukrotnie w przeciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, a po każdym takim cięciu uzupełnia powstałe wolne przestrzenie sadzonkami ze szkółki leśnej. Na powierzchni, gdzie będziemy sadzili, zobaczymy wycięte małe gniazda (czyli małe otwarte przestrzenie) o powierzchni ok 0,25 ha każda. W każdym takim gnieździe posadzimy gatunki zgodne z siedliskiem, czyli optymalnie dostosowane do lokalnych warunków.

Czekają na nas sadzonki dębu i buka, pomiędzy które sprytnie wkomponujemy domieszki lipy, graba oraz licznych dzikich drzew i krzewów owocowych dla zwiększenia bioróżnorodności. Dzięki takiemu gospodarowaniu jesteśmy w stanie nie tylko utrzymać ciągłość pokrycia terenu przez las, ale także dbamy o pozostałych mieszkańców lasów, a jest ich niemało.

Posadzone drzewa i krzewy będą idealnym miejscem dla wszystkich owadów, a tuż po zakwitnięciu rajem dla szeroko pojętych zapylaczy (pszczoły, osy ...). Z tych kwiatów powstaną owoce, które są doskonałą bazą żerową dla zwierząt, w szczególności ptaków i małych ssaków, bo te większe (sarny, jelenie, żubry) na pewno nie pogardzą pędami czy korą nowych drzewek. Młode drzewa i krzewy z wiekiem będą tworzyły coraz gęstsze młodniki, a to stworzy idealne miejsce na gniazdowanie dla naszych skrzydlatych przyjaciół oraz będzie świetnym schronieniem dla innych mieszkańców lasu.

Oczywiście zgodnie z zasadami Hodowli Lasu, przyjętymi przez leśników, jak i certyfikatami FSC oraz PEFC, zostawiamy też coś dla tych, którzy lubią stare i dziuplaste drzewa oraz spróchniałe i gnijące przewrócone pnie drzew.

Dzięki codziennej obserwacji i tak naprawdę codziennemu życiu w lesie to właśnie leśnicy wiedzą o tym miejscu najwięcej, dlatego też to oni poprowadzą nas podczas wspólnej akcji sadzenia lasu już w najbliższy piątek 20.04.2018 od godziny 9:00 w Nadleśnictwie Drawsko.

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku